четвер, 7 грудня 2023 р.

Всесвітній день української хустки.

 


Ніколи не минеться мода на хустки.
Бабусі дістають зі скрині Барвисті,
ніби кольорові пелюстки,
Як символ – оберіг, святині.
Вони легенькі, мов весняний вітерець.
Лягають на жіночі плечі.
І як сказав слова один мудрець:”
Це память на роки, до речі”.
І не деталь, а радість, благоговіння,
Убір для голови, як диво.
А в Україні – жінкам благословіння,
Щоб жили радісно, щасливо.


                                 Світлана Пирогова


Щороку 7 грудня відзначається Всесвітній день української хустки. Це неофіційне свято, яке з'явилося 2019 року, покликане об'єднати жінок різних професій, віку та національностей для збереження українських традицій.

Святкують день хустки різними способами — носять їх, роблять флешмоби у соціальних мережах, поширюють фото/відео, відвідують тематичні фотосесії. Також у цей день проводять майстер-класи з правильного зав’язування та носіння української хустки.

У 2020 році був встановлений національний рекорд — Міжнародний флешмоб впродовж доби – найбільша кількість жінок в українських хустках. До речі, до встановлення рекорду долучилися етнічні українки, які мешкають за кордоном, а також жінки з 20 країн світу.

Тепер молоде свято набуває поширення і за кордоном, адже багато українок були змушені полишити рідні домівки.

Історія

Термін «хустка» досить часто згадується у різних документах, зокрема у майнових реєстрах. В описі майна священника і його дочок, зробленому в 1729 р. на Чернігівщині, називаються «хустки, золотом і сріблом шиті». Очевидно, що такі хустки носили і в попередні століття (XV–XVI). Головні убори дівчат шляхетного походження виготовляли з дорожчого матеріалу.

Особливість хустки полягає в квадратній формі самого шматка матеріалу з симетричним усталеним орнаментом. У межах квадрата, який має 1, 2, 4 і більше осей симетрії будуються всі композиційні схеми з однаковою побудовою рисунка на всіх чотирьох кутах. До класичних схем можна віднести композиції з однією діагональною віссю і одним акцентованим кутом. Пізніше на зміну статичним композиціям прийшли більш динамічні, що дало можливість активніше використовувати хустку, надаючи їй додаткової декоративної ролі.

Хустка були обов’язковим предметом гардеробу українок до початку XX столітя. Пізніше вона вийшла з моди. Можливо, через те, що вийшов з ужитку очіпок, а разом з ним і потреба вив’язувати хустку поверх нього.

 

Хустка як оберіг

День хустки символізує об’єднання жіночих поколінь, передавання хустки від матері до доньки як цінності, плекання українських традицій та звичаїв. У давнину хустка символізувала оберіг та була обов’язковою для носіння заміжніми жінками.

Тому щороку українки діляться родинними історіями хусток, унікальними орнаментами та передають одна одній цінні знання. Хустка з давніх-давен в українських сім’ях була оберегом, символом любові й злагоди.

Дівчата та жінки раніше носили хустку впродовж усього року. Хустка була ознакою соціального стану жінки: молодиці носили білі або яскраві хустки, старші жінки – темні, вдови – чорні. Вона також свідчила і про рівень достатку родини, адже заможні жінки покривали голову хустками із дорогих тканин, бідні – із дешевших. Хустки з натурального шовку та вовни цінувалися найбільше.

 

Хустка як бренд

Сьогодні хустки знову повертаються в моду. З квітковими орнаментами, полотнами відомих художників чи національною символікою – бренди виготовляють аксесуари на всі смаки. Тепер їх носять не лише на голові, а й замість браслету, топу чи пов’язану на шиї або сумці. Вкотре українська традиція стала світовим трендом.

Lady Di Atelie

Український бренд зі Львова Lady Di Atelier, у якому працюють люди з інвалідністю та “сонячні діти”, які малюють картини олійними фарбами, випускає оригінальні шовкові хустки з цими зображеннями. Кожна хустина має свого автора з особливою історією. Хустку з церковними мотивами та зображенням мапи України в національних кольорах нашого прапора створила пані, що має вади слуху, а серію хусток з абстрактними квітами намалювала дівчина із синдромом Дауна. Хустки бренду чудово пасуватимуть як до весняних суконь, так і до джинсів із жакетами.

 


 


Немає коментарів:

Дописати коментар